Romantické tínedžerské jednohubky (nielen) na lenivé dni na pláži

CooBooNews

Pre všetkých, ktorých lákajú romantické príbehy, nečakané stretnutia a prvé lásky vychádza vo vydavateľstve CooBoo, ktoré sa zameriava na knihy pre tzv. generáciu Young Adult, hneď niekoľko zaujímavých knižných titulov. Všetky zachytávajú nostalgickú atmosféru horúcich letných nocí, zlomených sŕdc, ale aj vzrušujúcich zaľúbení.

Zamilovaná od slovenskej autorky Miroslavy Varáčkovej rozpráva príbeh nenapraviteľnej knihomoľky Val, ktorá trávi dni čítaním dievčenských románov a snívaním o frajerovi ako z jej obľúbených príbehov. Dúfa, že v lete stretne toho pravého a možno dostane aj prvý bozk. Po nešťastnom úraze však schytá namiesto vysnívaného princa sadru. Otrávená životom trávi horúce letné dni s kamošom, ktorý zdieľa jej znechutenie a spoločne nadávajú na všetky krivdy sveta. Jej chronický pesimizmus sa však vytratí, keď sa v neobývanom susedstve objaví zvláštny vlčiak s ešte zaujímavejším majiteľom...

Miroslava Varáčková je obľúbená autorka románov pre mladších i starších tínedžerov. V svojej tvorbe sa pokúša nazrieť na bežné príbehy mladistvých ich očami, úprimne a reálne. Na svojom konte už takmer dve desiatky kníh, vďaka ktorým sa zaradila medzi najúspešnejšie slovenské autorky. V roku 2017 vyhrala cenu Panta Rhei Awards za mládežnícku knihu Drž ma, keď padám.

Daj sa zviezť od svetoznámej Američanky Sarah Dessen. Hlavná hrdinka Auden strávila celú strednú školu s nosom zaboreným v knihách a ledva vytiahla päty z domu. Do jej života vbicykluje tajomný Eli, s ktorým Auden objavuje vzrušujúci nový svet. Kým sa Auden vďaka Eliovi učí, ako si užívať život, Eli sa pokúša zmieriť s vinou, ktorá ho ťaží. Nečakané puto dvoch mladých, zranených ľudí sa rozvíja počas horúcich letných nocí a ani jeden z nich ešte netuší, čo pre nich osud prichystal.

Kniha Daj sa zviezť zožala rovnako ako iné knihy z autorkinej dielne veľký úspech. V magazíne VOYA zhodnotili: „Ako aj pri ostatných Dessenovej knihách, aj toto je must read.“ Sarah Dessen je autorka viac ako desiatky romantických bestsellerov pre dospievajúcich. Jej knihy boli vydané vo vyše tridsiatich krajinách a predali sa z nich milióny výtlačkov, v roku 2017 dostala ocenenie Margaret A. Edwards Award. Román daj sa zviesť bol sfilmovaný spoločnosťou Netflix. „Mám po celom tele zimomriavky. Neviem ani, čo povedať, som tak vzrušená! Je to film o priateľstve, o hľadaní samého seba, o pádoch…“ povedala herečka Emma Pasarow, ktorá stvárnila Auden. Réžie filmu sa ujala Sofia Alvarez, ktorá už predtým pracovala na filmových adaptáciách YA kníh zo série Všetkým chalanom, ktorých som milovala od bestsellerovej Jenny Han.

Treťou letnou novinkou je román Ako som sa stala Milou od autorky romantickej série DIMILY Estelle Maskame. Život šestnásťročnej Mily sa zdá ako splnený sen. Meno slávneho otca ju dostane na každý večierok. No urobila chybu, ktorú jej médiá nevedia odpustiť. Aby si schladila hlavu, rodičia ju pošlú na druhý koniec krajiny za starým otcom. No po prílete jej plány na pokojné leto skríži Blake. Ten totiž vie, aké je žiť pod drobnohľadom verejnosti. Možno majú Mila a Blake spoločného oveľa viac ako hádky a nevraživosť na prvý pohľad. Možno by sa tej narastajúcej náklonnosti a vzrušeniu Mila nemala vyhýbať. „Estelle Maskame sa podarilo vykresliť strhujúci typ napätia a príťažlivosti, pričom vzťahy a priateľstvá sú tu realisticky nedokonalé... Prvá kniha z novej série je jednou z najväčších noviniek tohto roka a už sa netrpezlivo tešíme na pokračovanie,“ napísali na knižnom portáli The National.