Čepeľ tajomstiev - ohurujúci fantasy príbeh od autorky bestsellera Tiene medzi nami


Ohurujúci fantasy príbeh od autorky bestsellera Tiene medzi nami – o meči, tajomstvách a vášni. To je novinka hviezdy young adult literatúry Tricie Levenseller Čepeľ tajomstiev, ktorá práve vychádza v slovenskom preklade Eleny Guričanovej vo vydavateľstve CooBoo. Okrem nej sa tínedžerky a tínedžeri môžu tešiť aj na prvý diel série Božská láska, ktorá spája romantiku a grécku mytológiu.

Hlavou hrdinkou trháku Čepeľ tajomstiev je magická kováčka Ziva, ktorá vyrába najmocnejšie zbrane sveta. Vždy radšej trávila čas so železom než s inými ľuďmi. Až keď vyrobí meč, ktorý vyzrádza tajomstvá, opúšťa bezpečie kováčskej dielne. S mečom a so sestrou po boku sa vydáva na šialený útek pred najmocnejšou ženou všetkých kráľovstiev. Vojvodkyňa, pre ktorú meč ukula, si chce totiž podmaniť celý svet a Ziva jej na to vyrobila dokonalý nástroj. Osud dievčat sa prepletie s učencom študujúcim mágiu, no i s rozptyľujúco krásnym žoldnierom Kellynom. Zive sa pri pohľade naňho prvýkrát podlomia kolená a snaží sa s tým stoj čo stoj bojovať. Jeho ohnivým vlasom a mocným ramenám však napokon nenávratne podľahne. Cíti to Kellyn rovnako alebo po jej boku zostáva len pre sľúbenú odmenu?

„Čepeľ tajomstiev je návyková kniha! Nevedela som sa od nej odtrhnúť,“ chváli svoju kolegyňu bestsellerová autorka Mary E. Pearson. „Je nabitá akciou, zradou, romantikou. Úprimne, scéna s prvým bozkom je úplne najlepšia! Buďte pripravení smiať sa, plakať a predýchavať."

Nadšene píšu o knihe aj na portáli Booklist: „Levenseller dostáva svoj už tak zaujímavý svet fantázie na inú úroveň vyobrazením Zivy, ktorej úzkosti oslovia každého, kto mal niekedy záchvat paniky. Skvelé detaily o tom, ako Ziva funguje so svojimi úzkosťami v každodennom živote, teda téma, ktorá so vo fantasy literatúre nerieši často, prináša príbehu ďalšiu hĺbku. Je to kniha, ktorú chytíš do rúk a a zhltneš.“

Mladí čitatelia a čitateľky isto ocenia aj romantickú sériu Božská láska od nemeckej autorky Marah Woolf, z ktorej práve vychádza v preklade Kristíny Ježovičovej prvý diel Nemiluj ma. Jess si toto leto túžila od všetkého oddýchnuť, a tak sa s najlepšou kamoškou vybrali do študentského kempu. Hneď po príchode jej však plány naruší tajomný Cayden so smaragdovými očami. Drzý a krásny Cayden je k nej raz neuveriteľne milý, potom ju zas ignoruje. Jess ešte žiadny chlapec tak nemiatol. Cayden má však vlastné dôvody, prečo sa v kempe ocitol. Pod maskou tínedžera sa skrýva grécky titán Prometeus, ktorý uzatvoril dohodu s Diom. Raz za sto rokov smie zostúpiť na Zem a uchádzať sa o lásku dievčaťa. Svoju vytúženú nesmrteľnosť však získa, len ak ho vyvolená odmietne. Jess ani netuší ako a zamotá sa do odvekého sporu gréckych bohov, ktorý môže navždy zmeniť náš svet. Poddá sa čaru božského Caydena alebo pomôže zachrániť ľudstvo? Grécka mytológia, intrigy a neprekonateľná príťažlivosť to všetko isto opantá nielen hrdinov, ale aj čitateľov a čitateľky.