Ako to vyzerá vo vydavateľstve Albatrosmedia? | Rozhovor so šéfredaktorom Erikom Fazekašom

CooBooNews Interview

Vydavateľský biznis je veľmi špecifický. Každý človek je síce nahraditeľný, ale nie je možné zo dňa na deň nahradiť redaktora, sadzača, tlačiara... Aj to je dôležité uvedomiť si pri popasovaní sa s výzvami, ktoré nám minulý rok priniesol. Dostali sme od vás viacero otázok o edičáku a plánovaných knihách, preto sme vyspovedali nášho šéfredaktora Erika Fazekaša.

Prečo sa presúvajú plánované tituly ?

Zatváranie kníhkupectiev na jar 2020 sme sledovali so strachom v očiach. Všetci dobre vieme, aké dôležité je ovoňať a ochytať si svoju vysnenú knižku. Či koľko knižiek nám len tak padne do oka pri okukávaní regálov v kníhkupectvách. Na Slovensku sa asi 2/3 kníh predali v kamenných kníhkupectvách a tie ostali z večera do rána zatvorené. Menšie na 6 týždňov a tie v nákupných centrách na vyše 10 týždňov. Pre všetkých vydavateľov to znamenalo okamžité presmerovanie marketingových výlučne do online priestoru. Samozrejme to ovplyvnilo aj edičné plány vydavateľstiev. V tom našom sme ponechali len tituly a autorov, ktoré boli vysoko očakávané alebo svetovo známe, napríklad tretí diel Rosewoodskej kroniky, tretí diel DIMILY tetralógie a druhý diel série Drahokamy.

Zavážili aj zatvorené školy. Rodičom prekladateľov a redaktorov, ktorí zvykli cez deň pracovať na textoch, zrazu pribudli kadejaké povinnosti s prihlasovaním deti na online výučbu a starostlivosťou o ne v čase, kedy sa zvyčajne sústredili na texty. Bezdetným zrazu pristáli na krku ich pozornosť vyžadujúce polovičky (viem o čom hovorím ;) ) Nie všetko sa však dá robiť z domu. Napríklad tlačiarenský stroj budete asi ťažko ovládať cez vzdialenú plochu., A tým pádom na plný výkon nefungovali ani spolupracovníci, ani dodávatelia a tlačiarne – a vlastne ani my. Opäť sa vraciame k začarovanému kruhu posúvania, zmien, čakania a predlžovania inak zabehnutých postupov.

Niektoré posuny má na svedomí priamo ochorenie, s ktorým sa museli porátať aj naši spolupracovníci. Je to hnusná choroba, ktorá človeka odpíše minimálne na dva či tri týždne, a počas toho neurobí nič, žiadnu prácu.

V mnohých veciach sme previazaní so zahraničnými agentmi a autormi, ktorým posielame na schválenie obálky, preklady, sadzbu. A práve v tomto korona období, keď každý pracuje z domu, trvá proces schvaľovania dlhšie než obvykle.

 

Vedel by si na nejakej konkrétnej knihe ukázať, ako ju ovplyvnilo vydanie práve počas korony?

Poďme na to pozitívne, zoberme si knihu Normálni ľudia. Vyšla na začiatku marca, presne v deň, keď sa všetko zatvorilo. Výsledok bol, že sme ju museli dotlačiť v apríli, máji aj v júni. Bol by z nej taký bestseller, aj keby vyšla v hluku ostatných kníh?

Negatívne to ovplyvnilo knihu Jedno srdce, jedno telo, jeden svet. Knižka, ktorá získala čestné uznanie za najlepšiu tínedžerskú knihu roku 2019. No vydali sme ju dva týždne v lockdowne. A okrem pozornosti niekoľkých blogerov o nej ani srnka netuší. A pritom je to vynikajúca kniha a vynikajúca autorka, ktorá má na konte množstvo ďalších skvelých kníh.



Ako sa zmenilo fungovanie redakcie?

Pozitívum je, že máme viac home officu, to sa rovná viac času na nerušené čítanie. Na druhej strane, tým, že všetci pracujeme z domu a sme stále na teamsoch, zoomoch, google meetoch, reálne dohodnutie vecí trvá cez online omnoho dlhšie, ako keby sme sa stretli v kuchynke v našej firme a pokecali s kolegom z vedľajšej kancelárie. Dali by sme rýchly brainstorming na dve minúty a bolo by rozhodnuté.

Ide o iný spôsob vyťaženia. Zo začiatku to bolo super, najmä na jar, bolo pekne, svietilo slnko a predlžovali sa dni. Dnes už je to také, že nám chýbajú kolegovia, pokec a klebetenie, posedenie pri kávičke.

 

Veľa čitateľov sa pýta na pripravované knihy.

Nemusíte sa báť, ich vydanie sme nezrušili. Stále sa na nich priebežne pracuje, iba sme ich odsunuli. Stále sa môžete tešiť na skvelé príbehy. Pre knihomoľov určite odporúčam Knihomoľský život Niny Hillovej a Tajomstvo Agathy Christie (od autorky Jedinej ženy v miestnosti). Pre náročných Nočný cirkus a Ostrov bez pamäti (The Memory Police) od Yoko Ogawa. Pre vorkoholikov Hlboká práca od Cala Newporta a pre cestovateľov revidované vydanie Výlety po Slovensku s deťmi i bez nich ;)

Pre zamilované duše Kroniky prachu a fanúšikov fantasy určite nadchne Tricia Levenseller - Tiene medzi nami, temná fantasy, o ktorej minulý rok všetci básnili.  A pripravujeme aj knihy slovenských autorov: Všetko, čo (ne)chcem od Evy Hraškovej, Hlavný hrdina od Martina Petra a Najdu odvahu od Lenky Vacvalovej.

 
 

 

Autorkou článku je Janka Casion Kolenová, redaktorka portálu Fantasy knihy a blogerka.

                                                                      Facebook | Instagram | Web My Fantasy Dream