Sedem strašidiel pod posteľou

Sedem strašidiel pod posteľou

Povinné čítanie do škôl, prosím! ?? Toto je kniha o duševnom zdraví pre mladých čitateľov, ilustrovaný príbeh o strašidlách, ktoré sa vkrádajú do našich životov. Úzkosť, depresia, smútok… Jazyk je prispôsobený vekovému odporúčaniu 10+, no aj pre starších to môže byť podnetné čítanie. Láskavé, pohladzujúce, poučné. Netreba byť na všetko sám, stačí požiadať o pomoc.

Janka Šlinská, 20.5.2022
Daj na mňa pozor

Daj na mňa pozor

Aj útle knihy dokážu v čitateľoch zanechať mnoho emócií. Daj na mňa pozor je nádherné dielo, ktoré vo mne rezonovalo dlho a aj týždne po prečítaní mi jeho dej stále behá po ume. Príbeh je o deťoch/teenageroch, ktoré si v živote prežili istú traumu a vyrovnávajú sa s ňou u pestúnskych rodičov na farme. Prácou a vzájomným spoznávaním sa, dokážu čeliť a otvoriť sa svojej vlastnej minulosti s priateľmi po boku. Kniha sa na prvý pohľad a počutie zdá depresívna, ale nenechajte sa oklamať. Áno príbeh je miestami smutný, ale to je niekedy aj samotný život a dôležité je smútku čeliť so zvdihnutou bradou.

latenightwithabook, 18.5.2022
Daj na mňa pozor

Daj na mňa pozor

Autorka Nina LaCour bola pre mňa donedávna len známym a častokrát v superlatívach skloňovaným menom v young adult literatúre. Jej knihy som tak trochu obchádzala v domnení, že už dávno nie som cieľová skupina. Viete si teda predstaviť moje prekvapenie, keď som konečne po jednej z jej kníh siahla a zamilovala som sa do príbehu a spôsobu, akým bol vyrozprávaný. V knihe Daj na mňa pozor sledujeme dospievajúcu Milu, ktorá je nútená opustiť svoju doterajšiu pestúnsku rodinu. Vyberá si život na farme ďaleko od civilizácie, ktorá je domovom pre mnohé deti s podobným osudom. Pri príchode na farmu netuší, čo ju tu čaká. A už vôbec nemá poňatia o duchoch, ktorí sa tu zjavujú noc čo noc. Mila je nútená postaviť sa tvárou v tvár minulosti a hriechom, ktoré vykonala. Na štýle písania Niny LaCour je niečo magické, smutné a šarmantné zároveň. Celý príbeh je zahalený tajomstvom, ktoré taží ako hlavnú hrdinku, tak aj čitateľa. Príbeh je rozmotávaný postupne, nitku po nitke, a tak som bola v napätí až do úplného konca. Mila je postava, ktorú sa nedalo neobľúbiť si, rovnako ako aj ostatné deti na farme. Častokrát som sa pristihla pri myšlienke, že mám chuť všetkých objať a povedať im, že to bude v poriadku. Koniec ma dojal a nebyť toho, že som knihu čítala vo vlaku, asi by som si aj poplakala. S vypätím síl som slzy potlačila. Hoci som si priala, aby bola kniha trochu dlhšia a rozvinula aj osudy vedľajších postáv, chápem rozhodnutie autorky, pretože toto bol príbeh Mily. Niekedy je menej viac a možno práve to robí autorku takou výnimočnou. To, čo dokázala LaCour v pomerne krátkom rozsahu vytvoriť, je vskutku obdivuhodné a kniha Daj na mňa pozor si určite zaslúži vašu pozornosť. Na záver chcem ešte pochváliť obálku, ktorá sa naozaj vydarila a perfektne vystihuje atmosféru v knihe.

patrishatheserpent, 13.5.2022
Sedem strašidiel pod posteľou

Sedem strašidiel pod posteľou

Alma v sebe vždy ukrývala svetlo. Také, ktoré ľuďom chýbalo počas zamračených dní. No odrazu prišla temnota a do jej života prišli strašidlá. Pod jej posteľou sa ukrývali už veľmi dlho, bola ich tam celá kopa, no až teraz sa ukázali. Nechcú ju vystrašiť, ba naopak - ochrániť pred svetom. Alma tak spoznáva jedno strašidlo za druhým. Prvé bolo nervózne, ďalšie nesmierne ťažké, iné malo oči ako sova, stále plakalo či jej našepkávalo do ucha samé zlé veci. Spolu však naberali na obrovskej sile a boli silnejšie ako ona. A tak postupne prichádzala o úsmev na tvári, rodičia, kamaráti či učitelia v škole nechápali, čo sa s ňou deje. No ona nikomu nechcela prezradiť jej tajomstvo so strašidlami. Čoskoro však pochopí, že sama im nedokáže čeliť. Nielen Lovkyňa strašidiel, ale aj ostatní okolo nej, jej dokážu pomôcť bojovať s jej vlastnými strašidlami. Dvojica španielskych autoriek Iria G. Parente a Selene M. Pascual vytvorili nádherný príbeh nielen po grafickej stránke. Na niečo vyše dvesto stránkach napísali príbeh pre malých či veľkých s množstvom metafor a skrytých myšlienok. Poukázali na strašidlá, ktoré pod svojou posteľou ukrýva každý z nás. Niektoré sú menšie, tiché, no iné sa neustále ozývajú a podobne ako Alme, šepkajú do ucha. A že nie je hanba vyhľadať takúto Lovkyňu či zdôveriť sa najbližším. Sedem strašidiel pod posteľou v sebe ukrýva omnoho viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Každý si v ňom nájde niečo svoje.

knihomolky.wordpress.com, 10.5.2022
Daj sa zviezť

Daj sa zviezť

Aj napriek tomu, že už dávno nie som cieľovka, po knihách pre mladých dospelých siaham rada. A teraz po dlhšej pauze som sa krásne namotala a romantický dobrodružný príbeh dvoch tínedžerov som si naozaj užila. Hlavná postava Auden je presný príklad toho, ako sa dá detstvo preskočiť a rovno vhupnúť do dospelosti. Žiadne naháňačky s kamarátkami, bicyklovanie, kiná, pláže... nič. Iba škola, stále s nosom zaboreným v knihách, bola takým obrazom svojej akademickej matky. Lenže už aj Auden si uvedomila, že sa na ňu podobať nechce.. Matka bola výstredná, prehnane otravná, často organizovala stretnutia svojich postgraduálnych študentov, ktoré sa zmenili na hlučné, opité debaty o literatúre a teórii. Bola expertkou na ženy v literatúre, ale v praxi ich veľmi nemala rada. Auden sa rozhodla, že leto strávi v krásnom prímorskom mestečku s otcom, s jeho mladou ženou spolu s maličkou nevlastnou sestričkou a to ani netušila, že čas sa vráti a ona opäť prežije svoje detstvo s pomocou záhadného mladíka Eliho. Na nespavosť, ktorá sa objavila, keď sa manželstvo jej rodičov začalo rozpadávať je nočné prechádzanie po pláži úplne ideálne. A práve tam narazila na nespavca Eliho s dlhými tmavými vlasmi v gumičke s vynosenou modrou mikinou a džínsami. Začína dobrodružstvo, ktoré dovtedy Auden nepoznala. Vytvárajú sa nové priateľstvá, po práci v butiku, sa spoločne potulujú zvyškom noci a užívajú si krásne spoločné chvíle. Príjemné, letné, plážové čítanie, pri ktorom autorka nenásilným spôsobom rieši aj vážne problémy. Zaoberá sa stratou rodinnej istoty, ale zároveň poukazuje ako zvládnuť a posunúť sa ďalej. A, že láska môže fungovať aj u úplne odlišných ľudí a pomôcť prekonať ťažké časy. Auden zažila zážitok na celý život, ktoré ju zmenilo a vy ste jej to veľmi priali.

Ildi knihomolka, 22.4.2022
Daj sa zviezť

Daj sa zviezť

Auden má posledné leto pred vysokou školou. Všetok svoj voľný čas vždy venovala knihám a poctivým prípravám do školy. Teraz sa však rozhodne stráviť voľný čas v prímorskom mestečku u svojho otca a jeho novej rodiny. Tu spoznáva úplne iný život, na aký bola doteraz zvyknutá, bezstarostný s množstvom priateľov a zážitkov. A práve tu spoznáva Eliho, tajomného chlapca na bicykli. Aj vďaka nemu zažíva veci, ktoré doteraz nezažila či nikdy nevyskúšala. Obaja majú spoločnú jednu vec. Túlajú sa po nociach, chodia spať, keď iní vstávajú. Spoločne tak trávia teplé dlhé noci a čaro v nich ukryté. Daj sa zviezť v sebe ukrýva nádherný príbeh. Úplne som pri jeho čítaní dokázala vypnúť, oddýchnuť si a aj ja som sa preniesla do tých teplých letných nocí pri mori. V knihe nechýba letná láska, vzrušujúce zážitky, skvelí priatelia, no autorka zároveň necháva priestor aj pre Auden a jej trápenie sa. Aj keď je to už niekoľko rokov, stále sa vracia k hádkam jej rodičov, trápi sa pre ich rozvod. A teraz navyše vidí otca v novej rodine. A práve postava jej otca ma veľmi rozčuľovala. No naopak to oceňujem, autorka ho totiž dokázala naozaj vydarene vykresliť! Ak hľadáte nejakú príjemnú oddychovku, pri ktorej sa pousmejete a bude vám príjemne, Daj sa zviezť je jasnou voľbou nielen na leto.

knihomolky.wordpress.com, 21.4.2022
Daj sa zviezť

Daj sa zviezť

Do tejto knižky som šla s tým, že to bude milá letná jednohubka. No ostala som celkom prekvapená. Hovorím hlavne o vrstvách v tejto knihe. Áno, na prvý pohľad to je romantika. Ale potom si všimnete to ostatné. Samotu. Rodičov, ich hádky a ako to ovplyvní dieťa. Ako cez detstvo môžete dospieť. Keď v učení hľadáte únik. A veľa veľa iného. A celé je to tak prirodzene podané, že miestami som ostala príjemne prekvapená. Najlepšie na tom je, že hlavná postava sa nezmení mávnutím čarovného prútika. Proste tá jej premena je postupná. Aj to jej vnímanie celej situácie je také realistické - po tejto stránke som už dlho nečítala takú dobrú contemporary. A čo sa týka Eliho (hlavný love interest) - tak úplne rozumiem Auden. Tiež mega dobre napísaná postava so smutnou backstory. Plus to čo je medzi nimi je také milé, že som sa miestami prichytila ako sa usmievam od ucha k uchu. Viete na čo sa najviac teším? Tento piatok vyjde film na Netflixe a chcem vedieť či to všetko skvelé sa dostane do filmu. Lebo ak áno, tak mám nové obľúbené knižno-filmové kombo!

knizny.zavislak, 20.4.2022
Na konci naozaj obaja umrú

Na konci naozaj obaja umrú

"Kniha, ktorá vám zlomí srdce a zároveň ho zahreje. Krásny emocionálny príbeh. Toto naozaj milujem." Za prvé - postavy: Hocikto sa mihol v tejto knihe, tak bol realistický a dobre napísaný. A to netýka len hlavných postáv a ich kamarátov. Aj keď nemám rovnakú osobnosť ako niektorá z postáv, dokázala som sa do nich vcítiť a pochopiť ich pohľad na svet. Plus, ten prerod hlavných hrdinov bol fantastický, možno sa dal čakať, ale mne sa i tak páčil. Za druhé - prepojenia: každá kapitola, resp pohľady postáv na seba nadväzovali a nejako sa ovplyvňovali. Toto naozaj milujem, hlavne keď sa autor s tým vyhrá ako v tomto príbehu. Áno, uznávam, je to trochu depresívna téma (zavolajú vám a oznámia, že v ten deň umriete), ale zároveň to je inšpiratívne a trefné. A do deja je to tak pekne prirodzene dané, že to niekedy až zahreje. Hoci koniec mi zlomil srdce, nemala som z neho prázdny pocit. Je to síce smutná knižočka, ale dokáže dať viac ako priemerná YA. Neľutujem vôbec, že som po nej siahla.

knizny.zavislak, 15.4.2022
Zamilovaná

Zamilovaná

Val žije dvojí život. Ten ozajstný, kde prázdniny trávi so sadrou na nohe, zbožňuje svojich dvoch najlepších kamošov Lukáša a Didu a doma má blázinec. A ten virtuálny, kde postuje príspevky a dáva potajme otázky, na ktoré túži poznať odpoveď no bojí sa opýtať priamo. Viete však po čom túži toto žieňa najviac? Zamilovať sa. Presnorené množstvo príbehov jej dáva nádej, že kdesi existuje ten čarovný chalan čo jej znesie aj modré z neba a bozkáva ako Boh. Nuž, má ešte nárok plaviť sa na obláčiku, ale realita je kdesi na zemi. Konkrétne, za vedľajším plotom. Na miesto, ktoré dlho nikto neobýval, sa zrazu niekto nasťahuje. Bohom zabudnuté miesto kde líšky dávajú dobrú noc, zrazu ožíva. Kto je záhadný pekný chalan? Prečo prišiel a odkiaľ? Val si aspoň vo svojom nudnom kolobehu pred nástupom do školy/aj po ňom, nájde nového parťáka a možno aj čosi viac. Ale to by nebola Mirka, keby do príbehu nezakomponovala vážnu tému. Naša inakosť. Čo si pod tým predstavujete?Ja všeličo.Inú pleť, myšlienky, názory,vierovyznanie,orientáciu, miesto odkiaľ pochádzame. A takého inakšieho priateľa tu máme možnosť spoznať. Lukáš je skvelý, to len svet ho nepríjma takého aký je. To predsudky a strach z nepoznaného, stavajú nepreniknuteľné bariéry. Príbeh predáva posolstvo - ľúbme sa takí akí sme. S chybami, nedostatkami, rozdielmi, spomienkami, tajomstvami, snami aj radosťami. Nebolo by to vončo, keby ku koncu nenastal parádny zvrat. Smekám ako šikovne ma Mirka ošalila a potešila. Je to skvelá oddychovka.Pre mňa osobne aj lístok do vlaku - Zaspomínaj si aké to bolo. Romantické, vtipné, krásne a osobné. Bravúrne nás Mirka navždy zvečnila vo svojej knihe a ja som šťastná, že som svojou troškou pomohla vytvoriť toto krásne dielo.A musím uznať, že nie je nič lepšie a ironickejšie, ako keď knihomoľku nakoniec zavalia jej milované knižky než skolí pád z čerešne

tinkine_knihy, 9.4.2022
Daj na mňa pozor

Daj na mňa pozor

Od autorky som čítala aj ďalšie dve knihy, ktoré vyšli v slovenskom preklade a hoci sú si všetky v niečom podobné, každá skrýva jedinečný príbeh. Hlavné postavy sa väčšinou vyrovnávajú s rôznymi problémami a traumami a Mila, hlavná postava tohto príbehu, nebola výnimkou. Príbeh nás zavedie na farmu ďaleko od civilizácie, kde má Mila nájsť nový domov. Sledujeme jej snahu začleniť sa do novej ,,rodiny”, nájsť si svoje miesto v novom prostredí a zároveň vyrovnať sa s minulosťou, ktorá ju prenasleduje a od ostatných trochu oddeľuje. Veľmi oceňujem, že autorke sa aj na obmedzenom priestore (keďže kniha je pomerne krátka) podarilo rozviť aj vedľajšie postavy, čiže popri Mile nepôsobili plocho a celý príbeh tak pôsobil komplexnejšie a uveriteľnejšie. Nina LaCour nám na jednu stranu predkladá realistický príbeh o vyrovnávaní sa s duchmi minulosti, no zároveň do deja vkladá istý magický prvok, vďaka ktorému pôsobí príbeh záhadnejšie a napínavejšie. Nechýba tu výrazná melancholická atmosféra typická pre autorkine knihy, no mám pocit, že tentoraz bola o niečo jemnejšia. Možno práve preto, že bola doplnená istou tajomnosťou a stiesnenosťou, čo skvele pasovalo do prostredia izolovanej farmy. Bol to naozaj krasny príbeh - trochu smutný, trochu bolestivý, no zároveň plný nádeje. Autorkin štýl písania mi veľmi sadol, keďže píše pekne, umelecky, no zároveň k veci a veľmi prirodzene posúva príbeh vpred. Každou stránkou som sa do príbehu vnárala čoraz viac a ku koncu som bola naozaj očarená. Určite sa chystám aj na ďalšie knihy od Niny LaCour, lebo zatiaľ každá jedna stála ozaj za to.

tess.zo.strany.36, 11.3.2022