Kufor z neba

Kufor z neba

Už sú to roky čo som si prečítala knižku Kroniky prachu a veľmi sa mi páčila. Spracovanie, autorkin štýl písania mi sadol a prostredie obdobia viktoriánského Londýna, kedy sa príbeh bodohrával bol napísaný reálne a príťažlivo. Takže voľné pokračovanie ma minúť nemohlo. Hneď na úvod napíšem Kroniky prachu, ale v knihe nehľadajte. * Príbeh o lodnom kufri sa tak isto odohráva v kúzelnom viktoriánskom Londýne s pár postavami, ktoré sa objavili aj v Kronike prachu a to je všetko čo majú spoločné. Dej je úplne iný, romantika ide bokom a nastupuje detektívna zápletka. Všetko začalo kufrom, ktorý záhadne spadne z neba a to priamo do Kráľovskej univerzitnej knižnice. Elisa Hemmiltonová je mladá, prešíbaná študentka, ktorú som si síce veľmi z predchádzajúcej knihy neobľúbila, práve ona sa rozhodne spolu s mechanikom Jamiem vyriešiť záhadu lodného kufra. Všetko sa zmení, keď sa neškodné pátranie po majiteľovi záhadného kufra premení na vyšetrovanie vraždy. * Keďže detektívne príbehy okorenené tajomstvom mám rada, knihu som si užila. Nakoniec som svoj vzťah k mladej Elise prehodnotila a za svoju akčnosť a tvrdohlavosť jej dávam body naviac. Celú knihu hodnotím ako príjemný oddychový román, ktorý je určený prevažne pre mládež, ale pokojne dobre padne aj dospelým čitateľom. V príbehu nechýba napätie, humor, záhada a jemná romantická linka.

Ildi knihomolka, 8.1.2023
Motýliky - Trojité rande v Paríži

Motýliky - Trojité rande v Paríži

Moje drahé Motýliky ?? Pekne som si vás šetrila a včera zase prišiel ten čas. Čaj, deka, kľud, Motýliky 3 a úsmev neschádzajúci z pier. Mnohí sa vyjadrili, že tretí diel je ešte o kúsok lepší než predchádzajúce a hoci tomu ťažko uveriť, súhlasím, že ich autorka vyzdvihla ešte o kúsok vyššie. Nielenže bol tento diel rozsahovo dlhší, ale zabŕdol aj do dôležitých tém coming outu, duševného zdravia, poruchy príjmu potravy a podobne. Na Motýlikoch mám najradšej to, že hoci pre mňa sú najmä formou oddychu, niekomu, kto je napríklad na začiatku strednej a ešte stále sa len hľadá, môžu dostupnou a ľahkou formou naozaj pomôcť. Vysielajú posolstvo, že mať inú orientáciu je v pohode hoci to bude niekedy ťažké, že v tom nie je sám, že sa nemusí ponáhľať, že nikomu svoj coming out nedlží ak sa na to sám necíti. Zároveň pre nás ostatných je to romantický príbeh dvoch mladých ľudí, ktorý nám medzi riadkami ukazuje akými nástrahami si musia prejsť. Mne napríkad, hoci je to úplne logické, uvedomenie si, že LGBTI+ komunita celý život v určitých situácia prežíva coming out, otvorilo oči a tak trošku vyrazilo dych. Sama poznám pár LGBTI+ ľudí a som rada, že aj touto formou sa k nim viem trochu priblížiť a lepšie pochopiť čím si mnohí museli prejsť. Naďalej však dúfam, že naše deti, prípadne deti našich detí, už problémy s coming outom mať nebudú (alebo budeme musieť mať v určitom čase coming out všetci vrátane hetero)

adulkacitulka, 14.12.2022
Motýliky - Trojité rande v Paríži

Motýliky - Trojité rande v Paríži

Začiatkom roka som čítala prvé dva diely (v tom momente som si Motýliky absolútne zamilovala), potom videla seriál, no a odvtedy sa neviem dočkať tretieho dielu v knižnej podobe. A teda musím povedať, že nebol sklamaním, ale bol rovnako úžasný ako prvé dva a možno aj o kúsok lepší. Tentokrát sa s Nickom, Charliem a ich priateľmi vyberieme na výlet do Paríža, čo môže znieť ako zábava. Aj je, avšak okrem zabávania a spoznávania Paríža, priatelia riešia aj iné témy. Prvé lásky, pravé priateľstvá, coming out, poukázanie na stres, problémy s jedením a iné. Opäť sa autorke podarilo do krátkeho komiksu vtesnať veľa dôležitého a to bez toho, aby to pôsobilo nútene. Okrem toho je komiks aj veľmi vtipný za čo častokrát môžu aj dokonalé a výstižné ilustrácie. Odporúčam všetkými desiatimi, mladším aj dospelým, babám aj chalanom. Z tejto série ide čistá láska, porozumenie a priateľstvo, čo vám neraz vyčarí úsmev na tvári.

ll_booklover, 13.12.2022
Červená škola

Červená škola

Červená škola je crossover medzi svetmi Červenej kráľovnej a Školou dobra a zla. Pre fanúšikov týchto sérií môžem povedať, že pre čítanie tohto nie sú potrebné všetky znalosti z každej knihy. Úplne si vystačíte s vedomosťami z prvých častí, prípadne vám stačí zo ŠDAZ aj film, ktorý vyšiel na netflixe (i keď za seba môžem povedať, že kniha pokryla lepšie niektoré aspekty priateľstva medzi Agathou a Sophie.) V prvom rade musím pochváliť ilustrácie, ktoré sú nádherné. Všetky postavy sú nakreslené unikátne, a keď sa to spojilo s dejovou linkou, neraz som sa musela nahlas zasmiať. Obzvlášť pri porovnávaní Tedrosa a Cala, pretože, neviem ako vy, ale ja si tak celkom nedokážem predstaviť inak vážneho Cala na rovnakej úrovni ako Tedros. Čo sa deja týka, povedala by som, že ak ste fanúšikmi sérií a chcete ešte pobudnúť v tomto magickom svete, budete spokojní. Autori sa snažili vytvoriť spoločnú fantasy linku tak, aby všetky prepletenia spolu sedeli a napájali sa jedna na druhú. Ak teda máte chuť na grafickú novelu, ktorá je spestrením (nielen farebným) už známych sérií, neváhajte po nej siahnuť. Nemusíte sa báť, aj keď si budete na začiatku pripadať stratení, rýchlo sa zorientujete a spoločne s hrdinami sa vydáte na výpravu, aby zistili, kto do Školy dobra a zla doniesol ničivú magickú pliagu.

Perlasworldofstories.blog.cz, 18.11.2022
Škola dobra a zla: Príručka pre navekáčov a nikdáčov

Škola dobra a zla: Príručka pre navekáčov a nikdáčov

Táto príručka pre Navekáčov a Nikdáčov je tým pravým čítaním, ktoré skvele obohacuje celý magický svet. Dekanky oboch Škôl nám priblížia ich históriu, povedia čo to o móde a aby toho nebolo málo, dozvieme sa niečo nové o magických bytostiach či o absolventoch. Naviac, kniha má úplne dokonalé a prekrásne ilustrácie.

perlasworldofstories.blogspot.com, 31.10.2022
Čo na svetle nevidno

Čo na svetle nevidno

Veľmi som sa obávala, že ma Kerstin Gier už nebude baviť. Predsa, jej knihy som čítala v puberte a odvtedy sa mi čitateľský vkus trošku zmenil. Ale aj tak som sa rozhodla, že to skúsim a moje obavy sa po pár stranách vyparili. Milujem jej novú sériu. Tento príbeh som si užívala od prvej strany, to ako sú postavy vymyslené, ako prežívajú a argumentujú ma častokrát dostávalo do kolien (od smiechu). Svet som si taktiež obľúbila, človek by povedal, že čo na svete, kde sú víly, draci, vlkolaci a ďalšie bytosti môže byť originálne. Ale môže. Naozaj. Verte mi, túto knihu budete milovať. A ak si myslíte, že ste z autorkiných kníh už vyrástli, tak sa mýlite . Budete si to užívať rovnako ako ja. A možno ešte viac. Kerstin píše neskutočne ľahko, humorne, postavy si obľúbite hádam hneď a hlavná zápletka bola naozaj bravúrne vymyslená. Fantázii sa medze nekladú a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Príbeh sledujeme prostredníctvom dvoch postáv - Matilda, ktorá má strelenú, prehnane krasťansky založenú rodinu a Quinn, ktorého má na škole asi každý rád. Hlavná zápletka sa vysvetľuje trošku ťažšie, ale ide o to, že okrem tohto sveta existuje aj iný, v ktorom sa nachádzajú rôzne bytosti, ktoré dokážu prechádzať aj do toho nášho. A Quinn ich začne vidieť. A Matilda mu verí. A tak sa začne veľké dobrodružstvo.

fandomka_, 31.10.2022
Malé klamárky

Malé klamárky

Je to taká jednohubka, super čítanie na jesenné večery, tajomné a (ak ste fanúšik ako ja) príjemne nostalgické. Ja už sa nemôžem dočkať ďalších dielov a ak ste náhodou o Malých klamárkach ešte nepočuli, podľa mňa sa oplatí dať im šancu aj takto po rokoch.

tess.zo.strany.36, 27.10.2022
Čo na svetle nevidno

Čo na svetle nevidno

Pre mňa je Kerstin Gier čarodejnica, ktorá varí svoje príbehy ako čarovné elixíry v obrovskom magickom kotlíku. Všetky ingrediencie pridáva v ten správny moment, v presných množstvách a tak, aby bol konečný výsledok absolútne delikátny. V jej najnovšom diele je základovou ingredienciou tajomný magický svet, ochutený malými dráčikmi, elfami, upírskymi moľami a rôznymi magickými bytosťami. Pri varení svojho príbehu nešetrila na veľkých dávkach humoru a vtipných scénach. Sympatické postavy sú jej autorským poznávacím znamením, preto aj tu tvoria srdce jej elixíru. Samozrejme, všetko správne okorenila romantikou a poriadne premiešala riadnou dávkou napätia a dejových zvratov. „Čo na svetle nevidno“ je výbornou vstupnou bránou do najnovšej pripravovanej trojdielnej série „Nezábudka“. Keďže ide o prvý, úvodný diel, je jasné, že v ňom autorka čitateľa podrobne oboznamuje s novým magickým svetom a jeho zákonitosťami, všetkými postavami a samotným príbehom. Aj napriek tomu, že sa len zoznamujeme s príbehom, dej nemá žiadne hluché miesta a všetko v príbehu má svoj význam. To, čím je pre mňa Kerstin typická a prečo ju milujem, sú uletené a správnym spôsobom šibnuté hlavné hrdinky. Tu však urobila výnimku a hlavné postavy sú rovno dve. Quinn, populárny chalan, ktorý po nehode vidí mimoriadne čudné veci a jediný, ktorému sa s tým zdôverí je čudáčka Matilda. Matilda je presne tak správne uletená a vtipná, aby ste si ju zamilovali no a len tak mimochodom, už roky je do Quinna buchnutá. A dobrodružstvo plné záhad, tajomstiev a tiež aj trapasov môže začať...

zuzanaa8, 14.10.2022
Tento rok som nič nezjedol

Tento rok som nič nezjedol

Úprimne o tejto knihe som ani netušila, že vychádza a keďže som ju ani na bookstagrame veľmi nevidela, s radosťou vám o nej poviem viac. Rozpráva príbeh o dospievajúcom 14 ročnom chalanovi Maxovi, ktorý čelí zvyčajným problémom mladého človeka. Okrem toho však Max trpí na anorexiu. Dozvedáme sa o tom, ako porucha príjmu potravy ovplyvňuje jeho každodenný život, myšlienky, správanie, vzťahy a tiež ako sa s tým vysporiadava rodina. Jediný s kým sa Max naozaj uprímne rozpráva je Ana, ktorá mu však vždy poradí, že nejesť je riešenie. Kniha spracováva neľahkú tému, ktorá nie je otvorene diskutovaná úplne často. Veľmi oceňujem, že hlavnou postavou tejto knihy je práve chalan, odkrýva to tak ďalšiu tému, a to, že anorexiou nemusia trpieť iba baby. Nie vždy sa to čítalo ľahko, veľmi som túžila Maxovi nejako pomôcť a veľmi som dúfala, že bude dobre. Je to však napísané naozaj autenticky a nielenže si čo to z toho vezme mladý človek, ale podľa môjho názoru aj dospelý. Sám autor si niečím podobným prešiel, takže doslova vedel, o čom píše. Počas čítania so mnou lomcovalo naozaj veľa pocitov. Veľmi mi bolo ľúto, čím všetkým si musel Max prejsť počas jedného roka a chcelo sa mi kričať ako to nie je fér. Ale tak to proste býva a občas sa na človeka zosype všetko, jedno po druhom. Kniha však nie je len smutná, ale nesie aj nádej, pretože vždy je tu niekto, komu na vás záleží. Možno úplne nechápe, čím si prechádzate, ale chce vám pomôcť a byť tu pre vás. Toto a mnoho iného si z tejto knihy odnášam ja. Za mňa silné odporúčanie. Obálka vás možno na prvý pohľad nepresvedčí, ale ten príbeh naozaj stojí za to.

ll_booklover, 9.9.2022
Tento rok som nič nezjedol

Tento rok som nič nezjedol

Max má štrnásť rokov, túži sa stať zoológom a nedávno mu diagnostikovali anorexiu. Má pocit, že mu nik nerozumie, že všetkých okolo seba stráca, nedokáže sa im pozrieť do očí. Jediná, s kým sa o tom môže porozprávať, je Ana. Jej píše listy, aby sa vyrozprával. Ona sa jemu zase prihovára a odrádza ho od toho, aby niečo zjedol, aby si premyslel, koľko toho môže zjesť… Na Vianoce dostane od svojho staršieho brata kešku, ktorú ukryje v neďalekom lese. A aj vďaka nej sa v jeho živote udeje niekoľko zmien. V keške totiž nájde odkaz od E. Netuší, kto to je, a tak len háda, že by to mohla byť ich nová spolužiačka Evie. Zdá sa však, že E. je jediný človek, ktorý by mu mohol rozumieť a možno aj zachrániť. Tento rok som nič nezjedol je veľmi dôležitým čítaním, keďže o poruchách príjmu potravy by sa malo čo najviac rozprávať. Autor veľmi citlivo spracoval príbeh mladého chlapca a umožňuje nám tak nahliadnuť do jeho veľmi krehkého vnútra. Veľmi sa mi páčilo, ako autor pracoval s Anou, jeho anorexiou, a ako ju zakomponoval do príbehu. Či už v podobe listov, alebo jeho vnútorného hlasu, ktorý sa mu neustále prihováral. Prečítajte si túto knihu. Aj keď je určená pre čitateľov 13+, každému z nás má čo povedať. A aj keď sa asi nikdy nedokážeme vcítiť do toho, čo práve niekto z nich prežíva, aspoň týmto spôsobom im dokážeme viac porozumieť.

knihomolky.wordpress.com, 9.9.2022