Príbeh o živote a smrti | Moje skutočné meno je Hanna

O našich knihách

Na pohľad príjemná a krásna obálka nám prináša rovnako krásny, no zároveň aj smutný príbeh. Autorka Tara Lynn Masihová nás zavedie do druhej svetovej vojny, na Ukrajinu, kde žije rodina Slivkovcov – otec, mama, dcéra Hanna a mladšie deti Leeba a Symon. Žijú v malej dedinke, majú priateľov a kamarátov, sú súčasťou komunity. A sú Židia.

Zrejme už tušíte, že práve prepojenie ich viery a obdobia vojny je ústredným motívom knihy. Možno ste už čítali nejaké vojnové knihy a možno nie. Ja osobne ich veľmi nevyhľadávam, pretože to je silná a neľahká téma a neraz sa o nej číta ťažko. Autorke sa podarilo výborné dielo, pretože napriek náročnej téme o nej píše jemne, s citom a pritom realisticky. Využívajúc hlavnú postavu, mladú Hannu, ktorá má štrnásť rokov a niektorým veciam ešte nerozumie, autorka vysvetľuje čitateľom aj Hanne, čo sa deje. Ako sa pomaly, najskôr nenápadne, mení politika, ako prichádzajú prvé príkazy a zákazy.

Osud celej rodiny aj ich najbližších z dediny je neľahký. Keď príde záverečný rozkaz na odchod do pracovného tábora, rozhodnú sa utiecť do lesa a prečkať tam krutú zimu. Ani tento úkryt nie je bezpečný, svoj život prežívajú v neustálom strachu. Na druhej strane ako lúče svetla ožiaria pochmúrnu atmosféru aj maličkosti, z ktorých sa dokážu tešiť.

Hanna prežíva prvú lásku, smútok, túžbu ochrániť svoju rodinu a snaží sa porozumieť, prečo sa toto všetko deje. Je výborným príkladom sily, nie fyzickej, ale tej vnútornej. Nie je výnimočná, nemá nadprirodzené schopnosti, ale má vieru, a hoci si občas zúfa, dodáva silu aj ostatným členom rodiny.

Otec, pokúšajúci sa chrániť svoju rodinu je tiež výraznou postavou v príbehu. Rovnako tak Hannina rodina, teta s ujom a bratranci, ktorí sú s nimi na úteku. Každý sa snaží so situáciou bojovať vlastným spôsobom.

Veľmi sa mi páči jazyk autorky, ktorý pri písaní zvolila. Nebojí sa hrať s jazykom, využíva rozmanité slová, no text nie je náročný, nudný ani zdĺhavý. V príbehu možno nie sú priamo ukázané všetky zverstvá a autorka to ani nepotrebuje. Nečakajte zážitky z bojového frontu a príbehy vojakov. Kniha nám ukazuje, ako vojna zasiahla obyčajných ľudí. Občas je menej viac, autorka nezahltí čitateľa desivými opismi, skôr využíva prerozprávané zážitky, o ktorých sa dozvedia ja Slivkovci. Aj vďaka tomu dokáže, podľa môjho názoru, kniha pokojne zaujať aj mladších čitateľov. Môže byť pokojne čítaním pre deti, ktoré sú vo veku Hanny, ale rovnako tak pre dospelých.

V úplnom závere knihy nájdeme aj dodatok, v ktorom Tara Lynn Masihová vysvetľuje podklady k napísaniu príbehu. V mnohých smeroch je kniha inšpirovaná skutočnými udalosťami a o to silnejšiu výpovednú hodnotu jej to dáva.

Po dočítaní som mala z knihy výborný a zároveň smutný pocit. Smútok nad udalosťami, ktoré sa stali. Naopak, dobrý pocit som mala preto, že autorka sa rozhodla pre túto tému. Je dôležité písať aj takéto príbehy, nevynechať z nich emócie. Umením je podať ich tak citlivo, umelecky a pritom reálne, ako sa to podarilo tejto autorke.

Toto je príbeh o sile odhodlania a túžbe prežiť v tých azda najťažších podmienkach, aké si vieme predstaviť. A napriek tomu je celá kniha písaná s citom a láskavosťou, ukáže nám, že aj v zlých časoch sú malé svetielka, z ktorých sa môžeme tešiť.

 

Hannah, pretože je vnútorne silná a má pevnú vieru.

Keď Slivkovci a ďalšie rodiny, ktoré sa veľmi dlho skrývajú v temnote v jaskyniach, konečne môžu vyjsť von na svetlo.

„Začínam si uvedomovať, že sloboda znamená byť tým, kým sme, nech už je to čokoľvek. Že slobodu vníma každý človek inak. Že najväčším darom je dýchať a nemusieť o tom premýšľať.“

 

                              Autorkou článku je Janka Casion Kolenová, redaktorka portálu Fantasy knihy a blogerka.

                                                                 Facebook | Instagram | Web My Fantasy Dream