Letno-jesenná nálož vo farbách CooBoo

Edičný plán 2020

Vonku zúri pandémia, všetci máme strach sa na hocikoho čo i len pozrieť, no proste sme sa ocitli v béčkovom dystopickom románe, a nás knihomoľov upokojuje vedomie, že tam niekde je dievčina, ktorá nás všetkých zachráni, ale najprv sa musí rozhodnúť, ktorému z dvoch chlapcov odovzdá svoje srdce a lásku na dlani.

U nás v redakcii sme si ani nemali čas vydýchnuť a vyzerať našu slovenskú Katniss-Clary-Rose – teda Katarínu, Kláru či Ruženku –, lebo sa nám parí z kečky nad korektúrami letných a jesenných titulov. Tu je malá ochutnávka z toho, čo pre vás chystáme z prekladových kníh.

Pre romantické duše

Skalné fanúšičky isto potešia pokračovania ich obľúbených sérií. Dočkáme sa štvrtého dielu DIMILY trilógie (ehm, ehm!) Viem, že ťa chcem. Ono je to vlastne extra special diel, v ktorom sa dozvieme, ako to bolo s Tylerom a čo Eden nemala šancu zistiť. A tiež sa môžete tešiť aj na záverečný diel Zelená ako smaragd zo série Drahokamy.

Púšťame sa aj do niekoľkých nových sérií. Už usilovne makáme na stredoškolských katastrofách Chloe Snowovej, nezaobídeme sa ani bez Americkej princeznej, ale najviac sa tešíme na novú knihu Kiery Cass s názvom The Betrothed, ktorú vydávame už v septembri v úžasnom preklade so srdcervúcim názvom Prisľúbená a, samozrejme, s nádhernou americkou obálkou. Video, ako vznikala, si môžete pozrieť tu.

Ak vás nebavia série a máte radšej jednohubky, pri ktorých si poriadne oddýchnete, držte si klobúky, čaká vás poriadna YAzda!!! Say Yes Summer (po slovensky Toto leto hovorím ÁNO!) je presne to letné čítanie, ktoré potrebujete! Rachel sa celú strednú biflila, nezažila koronu a neodpustili jej maturity, no zrazu zistí, že nemá kamošov ani zážitky – a tak si povie, že ide do toho naplno a na všetko povie toto leto ÁNO!

Také šťastie nemá Sophie, ktorá sa pred sviatkami rozíde z frajerom a celá jej široká rodina sa rozhodne, že jej niekoho nájdu. A tak ju čaká 10 rande naslepo – tušíte správne, na jeseň pripravujeme lahôdku 10 Blind Dates (po slovensky Mojich 10 rande naslepo).

 

Pre realistické duše

Ak vás romantika až tak netankujete a skôr zabŕdate do náročnejšieho konca literatúry, aj pre vás sme si pripravili niekoľko bombových a kadejaké ceny zbierajúcich kníh.

Od A. S. King pre vás pripravujeme hneď dve knihy. V lete sa môžete tešiť na Please Ignore Vera Dietz (po slovensky Veru Dietzovú si láskavo nevšímajte) o Vere Dietzovej, ktorú si láskavo nevšímajte. Učí sa dobre, maká v pizzerke, aby mala na vysokú. A zomrel jej sused, kedysi najlepší kamoš a platonická láska v jednom. A ona mu mohla pomôcť, ale doma sa riadia heslom: Nevšímaj si to. „Vera“ získala čestné uznanie za najlepšiu tínedžerskú knihu roku 2010 a autorkin najnovší román Dig. (zatiaľ ho voláme Zemiak, kto vymyslí niečo lepšie?) vystúpil pred pár mesiacmi na víťaznú priečku tej istej ceny. „Zemiak“ je o problémoch jednej rodiny, o pochovávaní tajomstiev a popieraní ich existencie naprieč generáciami. A ako to spolu zvládnuť a nezblázniť sa, keď jediné, čo vám prináša útek z reality, je odhŕňanie snehu. Naozaj. Vydávame na jar 2021.

Pre nasledujúce dve knihy o ťažkých témach nám pripravila nádherné obálky catpocalyptic. Určite ju followujte a vyzerajte v kníhkupectvách Goodbye Days (po slovensky Farby smútku) a That’s Not What Happened (Bolo to úplne inak).

Farby smútku od Jeffa Zentnera sú najsmutnejšou knihou, aká sa vám dostane tento rok do rúk. A zároveň najkrajšou. Carverovi pri autonehode umreli traja najlepší kamaráti, keď mu odpisovali na esemesku. Kurnik! Nie je to však kniha o smútku, ale o sile žiť ďalej a dokázať odpúšťať sebe aj druhým.

Bolo to úplne inak je o Lee, ktorá sa snaží dať veci na pravú mieru. Ubehli tri roky od streľby na ich škole a rodičia Leeinej najlepšej kamošky idú o svojej dcére písať autobiografiu, lebo zomrela kvôli náhrdelníku s krížom. Až na to, že to nie je ani náhodou pravda, a Lee doteraz mlčala, aby nejatrila rany, ale z tohto by jej kamošku nadobro porazilo.

A aby ste sa mali na čo tešiť už dopredu, tak sme len nedávno ako jedni z prvých na svete získali práva na najnovší román Niny LaCour s názvom Watch Over Me (po slovensky ešte ani srnka netuší) a román Rules for Being a Girl (po slovensky ani druhá srnka netuší) od Candace Bushnell a Katie Cotugno. O novej knihe Niny LaCour vám zatiaľ nemôžeme nič povedať, ale fakt je úplne bombová!

Rules for Being a Girl rozpráva príbeh Marin, najlepšej žiačky z ročníka, pre ktorú je jej profesor angličtiny zosobnením dokonalosti a zniesla by mu aj modré z neba. Až kým si k nej niečo nedovolí, čo je úplne cez čiaru medzi učiteľom a žiačkou. Keď sa Marin rozhodne povedať pravdu, nikto jej neverí. Ani učitelia, ani kamaráti, ani rodina. Marin sa však nevzdáva. Bojuje! Nebojí sa! #GirlPower!

 

Pre fantastické duše

„May the odds be ever in your favor!“

Držte si klobúky! Na jeseň pripravujeme slovenské vydanie štvrtej knihy zo série Hry o život s názvom Ballad of Snakes and Songbirds (po slovensky Balada o hadoch a vtáčatkách). Toto sú desiate Hry o život. Už máte zimomriavky?

Okrem toho vás čakajú pokračovania sérií, ktorých sa neviete dočkať, aspoň podľa správ, ktoré nám posielate cez instagramy a facebooky! Len tak ďalej, pomáha nám to presvedčiť zvyšok vydavateľstva. ;)

Na čo sa teda môžete tešiť? Muse of Nightmares (po slovensky Múza nočných môr) je druhý a záverečný diel dilógie Zasnený Neznámy od Laini Taylor, čo je najlepšie napísaná a najlepšie preložená fantasy. Dôverujte nám a siahnite po nej! Pre fanúšikov steampunku pripravujeme finále série Smrteľné stroje rozdelené do dvoch častí Zaslepené vojská a Stratené mesto! Pripravujeme aj The Sky Weaver (po slovensky Nebeská tkáčka – nie je nádherný názov?), ktoré je zavŕšením trilógie Iskari od Kristen Ciccarelli. Chystáme si pre vás aj tretí Čarodol a druhú časť série Mágia živlov – Fire Falling (po slovensky Pád ohnivého princa) je pokračovaním Prvej veternej čarodejky, ktorá si dokázala získať fanúšikov aj v časoch koronových.

A na čo by ste sa mali asi najviac tešiť (okrem Hier o život, samozrejme), je prvý diel zo série Blood Heir (po slovensky Krvavá dedička). Je to úplná bomba a najlepšie by sme to charakterizovali ako to najlepšie z Vranej šestky a Trónu zo skla. Alebo ako to zhrnula naša prekladateľka: „Princezná Nina Zeniková vyseká z väzenia Kaza Brekkera a ide bojovať o svoje kráľovstvo.“ Toto proste chcete čítať!

A to je koniec môjho prvého článku na CooBoo.sk. V tom druhom a pravdepodobne aj poslednom vám predstavím projekty slovenských autorov, na ktorých usilovne pracujeme.

Chystá sa však veľká-malá zmena. Kubulínske žezlo od 1. mája 2020 preberá nová posila našej redakcie, rusovlasá amazonka Evka Piarová, ktorej pánbožko síce nenadelil veľa do výšky, to jej však nebráni zamávať s dvojmetrovým šéfredaktorom ľavou-zadnou cestou po korektúry do kopírky v ruke so šálkou megasilnej kávy bez všetkého. Dávajte si na ňu pozor. Úplatky prijíma vo forme jednorožcov.

 

                                                                                        Erik Fazekaš, šéfredaktor