Ak by ste mali odporučiť tú najlepšiu YA knihu, ktorá by to bola a prečo?

Blogerská anketa

Našich blogeriek sme sa opýtali, aká je ich najobľúbenejšia YA kniha. Zhodli ste sa s niektorým tipom alebo ste našli niečo nové na čítanie?

 

Mara, Knižné nebo: Sea of Tranquility (Katja Millay)

Najlepšia YA kniha? Počujem dobre, že niekto chce, aby som si vybrala obľúbené dieťa? Oh, tak asi nemám na výber. The Sea of Tranquility vyšlo kedysi dávno v českom jazyku ako Moře klidu a odvtedy tú knihu milujem. A dodnes si myslím, že o nej nevie dosť ľudí. Zbožňujem krehký vzťah hlavných hrdinov, ktorý nie je nutne len o láske, ale o potrebe mať niekoho blízkeho. O tom, ako sa ľudia vyrovnávajú so smútkom a traumou a že niekedy sú to maličkosti, ktoré môžu niekomu pomôcť. A že slová nemusia byť také dôležité, keď sa k niekomu chcete odstať bližšie. Občas je ticho oveľa lepšia voľba. Avšak vybrať si len jednu knihu je neuveriteľne ťažké. Každý v knihách hľadá niečo svoje. Niekto hľadá len vo fantasy, niekto v iných žánroch. No každý hľadá niečo, čo sa odtlačí do duše a ostane to tam. A niekedy to dokáže jedna kniha a niekedy to dokáže viacero kníh. Ale nebudem klamať, že by som určite rada primäla ľudí siahnuť po tejto knihe. Pretože vždy poteší, ak sa niekto teší z rovnakej knihy ako vy a môžete viesť diskusiu. Ale myslím si, že najdôležitejšia je aj tak to, aby sme skrátka čítali a tešili sa z toho  

 

Naty, World of Books by Naty: Extraordinary Means (Robyn Schneider)

Pre knihomoľa je veľmi ťažké nájsť odpoveď na otázku, ktorá kniha je najlepšia, a ešte ťažšie je reálne jednu vybrať. Každá kniha, ktorú som čítala, mi ponúkla odlišné veci, ukázala odlišné pohľady, a práve tým je každá z nich niečím výnimočná. Preto je priam nemožné vybrať len jednu a najradšej by som tu odporučila celý zoznam. Napokon som sa však rozhodla vybrať jednu z tých, ktoré som čítala za posledných pár mesiacov, a táto knižka ma naozaj zasiahla. Hovorím o Extraordinary Means od Robyn Schneider. Táto knižka je o ťažkom štádiu tuberkulózy, ktorou naši dvaja hlavní hrdinovia trpia, a odohráva sa v ústave Latham House, kde takýchto ľudí izolujú. Nie je teda jednoduché o tom čítať. Avšak naše hlavné postavy sú absolútne protiklady – zorganizovaný a cieľavedomý človek, ktorý sa celý život venuje len škole, proti ktorému stojí niekto, kto si užíva život plnými dúškami, rebeluje a porušuje pravidlá. Extraordinary Means nie je smutný príbeh o utrpení a podobne. Je to príbeh o priateľstve a zážitkoch, o nádeji, živote a smrti, o boji s chorobou, ktorá človeka nemusí poraziť. Nie je to depresívny príbeh o tom, ako ľudia strácajú nádej. Práve naopak, je to príbeh o šťastí, o radosti z maličkostí, o žití naplno a užívaní si života, pretože každý raz zomrie a je dôležité, aby človek vyskúšal všetko, zariskoval, trávil čas s priateľmi a blízkymi, jednoducho tvoril spomienky, ktoré ho budú posúvať ďalej a vďaka ktorým na neho ľudia nezabudnú. Posolstvo tejto knižky je niečo, s čím sa stotožňujem celý život, a práve preto vo mne zanechala tak veľa vecí, a dúfam, že niečo podobné zanechá aj v ďalších čitateľoch a každý z nich si z nej zoberie to, čo najviac potrebuje.

 

Casion, My Fantasy Dream, Fantasy knihy: Cinder (Marissa Meyer)

Young adult je bohatý žáner a ponúka mnoho skvelých titulov. Osobne mám najradšej YA s presahom do fantasy, sci-fi či dystopie, jednoducho mix námetov a žánrov. Nie je jednoduché vybrať jeden titul a v rámci diplomacie by som potrebovala spomenúť aspoň 5 ideálne 10 titulov. Vyberám si však netradičnú young adult skombinovanú so sci-fi a štipkou retellingu. Tento skvele fungujúci knižný mix nájdeme v knihe Cinder od Marissy Meyer. Prvá časť známej série Mesačné kroniky ma očarila vo viacerých jazykoch, čítala som konkrétne tri verzie a vždy to bolo výborné. Bavila som sa, mala som chuť obúchať hlavnej postave hlavu o múr, ale s istým pochopením pre tínedžerský vek som iba trpela spolu s Cinder. Zvraty sa dali predvídať, ide o retelling Popolušky, ale ja som si to skvele užila a rozhodne môžem tento príbeh odporúčať aj ďalším knihomoľom s láskou k young adult (a sci-fi a retellingom a kyborgom, ukecaným robotov a šik princom).

 

Katka, Katie of Oz: Sedem minút po polnoci (Patrick Ness)

Od prečítania anotácie som vedela, že Sedem minút po polnoci bude výnimočná kniha. Zaoberá sa naozaj ťažkou problematikou, no keďže som v dobe, v ktorej som ju čítala, prežívala niečo podobné, dotkla sa ma ako žiadna iná kniha predtým. Spojenie realistického prostredia a fantasy ma úplne uchvátilo! Mám rada knihy, ktoré sa pohybujú na pomedzí skutočnosti a snov, keď čitateľ sám nevie, kam až siaha realita. Kniha je výborne a hlavne citlivo napísaná, za srdce určite chytí ľudí všetkých vekových kategórií.

 

Sima, Zaknihovaná: Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)

Young adult je preplnený žáner. Vychádza v ňom veľmi veľa kníh a väčšina sa uberá smerom najlepšieho predaja a toho, čo je momentálne in a čo fičí. Preto si myslím, že je do istej miery ťažké byť originálnym v tomto žánri. Ja teda vyberám Illuminae sériu, pretože veľmi dobre pracuje s konceptom miešaných médií a nie je to klasický príbeh postavy, je rozprávaný cez nahrávky, správy, niektoré stránky obsahujú pár viet, no vizuálne sú stále spracované tak, aby posúvali dej dopredu a človek má pocit, že pracuje s veľmi interaktívnou a imaginatívnou knihou. Páči sa mi, ako sa autori pohrávajú s rôznymi médiami v celej sérii, v druhej časti boli komiksy, skvelá práca. Nehovoriac o tom, že ide o dvojicu veľmi dobrých autorov. Postavy sú reálne a vtipné, každá má svoj vlastný hlas, takže ich dokážete rozoznať len podľa toho, aký jazyk používajú či ako je postavená veta, čo je veľké plus pre mňa. Nehovoriac o tom, že vás dokážu presvedčiť, že milujete umelú inteligenciu. Navyše, príbeh je veľmi premyslený a nabitý akciou, žiadna scéna nie je vata a nikdy si nemôžete byť istí tým, čo príde ďalej, nechýba ani emočná stránka. Ja som neraz pri tejto sérii vyronila slzy. Pre mňa je to geniálny projekt, a preto asi zbožňujem aj ich nový počin Aurora Rising, oni jednoducho vedia vymyslieť prepracované postavy a príbeh a to ma dostane.

 

Miška, My Court of Dreams: Džínsový denník (Zuzka Šulajová)

Na dnešnom knižnom trhu nájdeme enormné množstvo kníh a hlavne žánrov. YA žáner ma chytil najviac a som rada, že stále spadám pod túto kategóriu. Kniha, ktorá ma k tomuto žánru priviedla a stala sa tak aj mojou top YA knihou, je Džínsový denník od slovenskej spisovateľky Zuzky Šulajovej. Na tejto sérii som vyrastala a ona vyrastala so mnou. Kniha zachytáva reálne prostredie v krásnom príbehu. Nie darmo som túto sériu prečítala už minimálne trikrát. Všetky postavy som si obľúbila a s hlavnou hrdinkou som sa vedela úplne stotožniť. Krásna slovenská príroda, typické správanie rodičov dospievajúceho dievčaťa, humor, trapasy a zaľúbenie. Pre mňa všetko, čo top YA kniha má obsahovať.

 

Maggie, Never Trust a Duck: Pekelné stroje (Cassandra Clare)

Vybrať si jednu najobľúbenejšiu knihu je veľmi ťažká úloha pre knihomoľa. A myslím, že je to priam až nemožné. Nebol by problém spraviť sériu článkov o mojich najobľúbenejších a aj tak by som asi nespomenula všetky. Preto si vyberám najobľúbenejšiu YA knihu, ktorú mám práve teraz. Tou „šťastnou“ je séria Pekelné stroje (Mechanický anjel, Mechanický princ a Mechanická princezná) od Cassandry Clare. Tie knihy majú všetko, čo mám rada – humor, dobrý a originálne spracovaný príbeh, kopu zaujímavých a rozdielnych postáv, a hoci si ma moc iné Tieňolovecké série nezískali, táto je pre mňa tá najlepšia. Stačí, že mám horšiu náladu, siahnem po knihe a po otvorení na náhodnej strane a začítaní sa do príbehu sa cítim hneď pokojnejšie a šťastnejšie – ako keby som bola v obklopení dobrých priateľov.

 

Claudia, Perla´s World of Stories: Vrania šestka (Leigh Bardugo)

Nemyslím si, že pre knihomoľa existuje stav, v ktorom by si dokázal vybrať iba jednu jedinú obľúbenú sériu. Sama mám viacero favoritov, ktorých by som dokázala menovať minimálne do večera. Momentálne sa ale na prvých priečkach drží séria Vrania šestka, pretože je to kniha, ktorú by som dokázala čítať stále a dookola. Autorka sa v nej vyhrala tak so zápletkou, ako aj s komplexnosťou postáv a neopomenula fantastický svet, ktorý čitateľom aj po dočítaní nestihol odhaliť všetky jeho zákutia. Táto séria si ma získala od prvej kapitoly, pretože autorka sa nesnažila vytvoriť postavy, ktoré by si človek zamiloval. Nie. Nebála sa riskovať a vybrala si bandu zločincov, z ktorých každý mal svoj vlastný a unikátny príbeh. Aj vďaka tomu som pri čítaní mala pocit, že nečítam len jednu, ale hneď šesť kníh naraz.

 

Eva, editorka CooBoo: Hry o život (Suzanne Collins)

Asi vás tento výber veľmi nešokuje, ale mojou stále bezkonkurenčne najobľúbenejšou sériou sú Hry o život od Suzanne Collins. Knihy prečítané niekoľkokrát mám stále zafixované ako tie YA knihy, ktoré ma bavili najviac, vyvolali vo mne emócie (akože fakt veľa emócií) a nenechali ma vydýchnuť. A s tými novými obálkami? Pche! Must have!

… a vážne sa teším na návrat do sveta Hier o život v novej knihe Balada o hadoch a vtáčatkách, ktorú vydávame na jeseň! ♥